Anykščiuose pirmąkart surengta bendruomenės sueiga „(At)minties galia“

Bendruomenės sueiga prie Siauruko stoties. Bendruomenės sueiga prie Siauruko stoties. Bendruomenės sueiga prie Siauruko stoties. Bendruomenės sueiga prie Siauruko stoties. Bendruomenės sueiga prie Siauruko stoties. Bendruomenės sueiga prie Siauruko stoties. Gėlės negrįžusiems – ir nuo Anykščių mero K. Tubio. Atminties akcija ant Siauruko bėgių. Atminties akcija ant Siauruko bėgių. Sueigos dalyviai Siauruko stotyje. Sueigos dalyviai Siauruko stotyje. Dainuoja „Varius“.
Sueiga Siauruko muziejuje.

Birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, Anykščiuose vyko bendruomenės sueiga „(At)minties galia“, subūrusi anykštėnus ir miesto svečius prisiminti sovietinių represijų aukas, pagerbti laisvės kovotojus ir drauge apmąstyti Lietuvos istorijos pamokas.

Renginiai prasidėjo prie Anykščių siaurojo geležinkelio stoties. Vidurdienį tylos minute pagerbtos sovietinių represijų aukos, o po jos skambėjo Troškūnų folkloro grupės „Malmažėlė“ (vad. Meilė Giraitienė) ir bičiulių atliekama muzikinė programa.

Vėliau renginys persikėlė į Siauruko muziejaus riedmenų paviljoną. Čia susirinkusiuosius pasveikino Anykščių rajono savivaldybės meras Kęstutis Tubis. Kalbėdamas apie Gedulo ir vilties dienos prasmę, jis prisiminė ir savo šeimos tremties į Sibirą istoriją, pabrėždamas, kad tremčių ir rezistencijos patirtys daugeliui Lietuvos šeimų tebėra gyva atmintis, perduodama iš kartos į kartą.

Riedmenų paviljone pristatyta paroda „Būk vertas laisvės! Antano Slučkos-Šarūno partizaninis kelias jaunajai kartai“. Remiantis istorikų rekomendacijomis ir išlikusia istorine medžiaga, joje atkurta partizanų vado Antano Slučkos-Šarūno uniforma ir ginkluotė, o pasitelkus šiuolaikines technologijas rekonstruotas jo atvaizdas. Paroda kviečia pažinti vieno ryškiausių Aukštaitijos partizanų vadų gyvenimo kelią ir vertybes, kuriomis gyveno pokario laisvės kovotojai.

Parodos pristatyme dalyvavo Antano Slučkos-Šarūno brolio Stasio Slučkos-Bistrūno, taip pat Lietuvos laisvės gynėjo, anūkas Vytautas Slučka su dukromis Jovita ir Vytaute. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro Istorinių tyrimų programų skyriaus vyriausiasis istorikas Gintaras Vaičiūnas susirinkusiesiems papasakojo mažiau žinomų faktų apie paskutines Antano Slučkos-Šarūno gyvenimo dienas ir jo vadovaujamos kovos reikšmę Lietuvos partizaninio pasipriešinimo istorijoje.

Renginio metu pristatyta ir dailininko, Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto docento Donato Inio istorinio žanro tapybos paroda „Vietos dvasia“. Autorius pasidalijo jautria vieno parodoje eksponuojamo paveikslo atsiradimo istorija. Kūrinys gimė po apsilankymo partizanų bunkeryje kartu su Lietuvos laisvės gynėju, partizanų kuopos vadu Jonu Kadžioniu-Bėda. Nors dėl sveikatos būklės J. Kadžionis į Anykščius atvykti negalėjo, į renginio dalyvius kreipėsi tiesioginiu ryšiu.

Riedmenų paviljone koncertavo Anykščių kultūros centro vokalinis vyrų ansamblis „Varius“ (vad. Stanislovas Aglinskas), atlikęs laisvės kovų dainų programą. Joje skambėjo ne tik lietuvių partizanų ir patriotinės dainos, bet ir kūrinys ukrainiečių kalba. Šis muzikinis akcentas tapo prasmingu solidarumo ženklu šiandien už savo šalies ir visos Europos laisvę kovojantiems ukrainiečiams, primindamas, kad laisvės kaina ir jos gynėjų pasiaukojimas nepraranda aktualumo ir mūsų dienomis.

Bendruomenės sueiga baigėsi Muziejaus edukacijų salėje, kurioje vyko Mindaugo Balčiūno edukacija–degustacija „Lėtai. Skaniai. Sveikai“.

Dainuoja „Varius". Renginį veda muziejininkas A. Verbickas. Bendruomenės sueiga Siauruko muziejaus riedmenų paviljone. Parodą pristato muziejininkas Virginijus Strolia. V. Strolia ir sueigos svečias Vytautas Slučka. Pasakoja istorikas G. Vaičiūnas. Savo tapybos darbus pristato D. Inis. Parosa, pristatanti partizanų vadą Šarūną. Prie parodos – A. Slučkos-Šarūno brolio anūkas Vytautas Slučka su dukterimis Jovita ir Vytaute Slučkaitėmis. D. Inio tapybos paroda. Sueigos dalyviai parodoje. Sueigos dalyviai parodoje.

Kviečiame į bendruomenės sueigą

Renginio afiša.

Birželio 14-ąją nuo vidurdienio iki vakaro Anykščių siaurojo geležinkelio stotyje ir Siauruko muziejuje vyks Muziejaus organizuojama bendruomenės sueiga „(At)minties galia“.

Kodėl?

...nes birželio 14-ąją kasmet būtinai prisimename represijas patyrusius, bet lemčiai nepasidavusius anykštėnus...

...nes atmintis mus stiprina...

...nes ištvermės mokomės iš laisvę mums iškovojusiųjų...

Todėl:

Nuo 11 val. 58 min. prie stoties pastato:

-        Vidurdienio tylos minutė sovietinių represijų aukoms pagerbti;

-        Troškūnų folkloro grupės „Malmažėlė“ (vad. Meilė Giraitienė) ir bičiulių muzikinė kompozicija.

Nuo 12 val. 30 min. Siauruko muziejaus riedmenų paviljone:

-        Paroda „Būk vertas laisvės! Antano Slučkos-Šarūno partizaninis kelias jaunajai kartai“, partizanų vado Šarūno rekonstruotos uniformos pristatymas;

-        Dailininko Donato Inio istorinio žanro tapybos paroda „Vietos dvasia“;

-        Anykščių kultūros centro vokalinio vyrų ansamblio „Varius“ (vad. Stanislovas Aglinskas) laisvės kovų dainų programa.

Nuo 12 val. 30 min. Siauruko muziejaus lauko teritorijoje:

-        Anykščių S. Dariaus ir S. Girėno 901-osios šaulių kuopos jaunųjų šaulių (vad. Kotryna Vitkūnaitė) atviroji stovyklavietė.

Popietę Siauruko muziejaus edukacijų salėje:

-        Lektoriaus Mindaugo Balčiūno edukacija-degustacija „Lėtai. Skaniai. Sveikai“.

Organizatoriai: A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus ir Siauruko muziejus

Partneriai: Anykščių kultūros centras, VšĮ Aukštaitijos siaurasis geležinkelis, Anykščių S. Dariaus ir S. Girėno 901-oji šaulių kuopa