A. Baranausko giesmės atvėrė jubiliejinį tarptautinį festivalį

Koncerto afiša. Koncertas Kauno Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje. Koncertas Kauno Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje. Koncertas Kauno Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje.
Kauno Šv. Antano Paduviečio bažnyčia, kurioje skambėjo A. Baranausko giesmės.

Gegužės 31-osios popietę Kaune prasidėjo ir iki rugsėjo tęsis jubiliejinis, 25-asis tarptautinis festivalis „Operetė Kauno pilyje 2026“.

Pirmasis jo koncertas „Artojų mišios“ iš ciklo „Sakralinės muzikos valanda“ buvo surengtas Kauno Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje.

Tarptautinio festivalio programą pradėjo Didžiojo Anykštėno kunigo ir poeto Antano Baranausko „Artojų giesmės šventos“, kurias prieš tris dešimtmečius harmonizavo kompozitorius Vytautas Juozapaitis (1936–2025).

Giesmes atliko solistai Jorė Bartaškaitė, Povilas Padleckis, Martynas Stankevičius ir Viktorija Zeilikovičiūtė, pritariant styginių kvartetui.

Klavišiniais grojo šiuolaikiniam atlikimui giesmes aranžavęs ir pritaikęs dirigentas Jonas Janulevičius.

Koncertas Kauno Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje.

A. Baranauskas religines giesmes kūrė daugiau nei 40 metų – nuo studijų Varnių kunigų seminarijoje iki paskutinių vyskupo metų Seinuose. Pasak literatūrologės Reginos Mikšytės, „ligi pat gyvenimo pabaigos A. Baranauskas išlaikė kūrybos džiaugsmą ir mėgo juo dalintis“.

Kai kurios iš autorinių giesmių taip prigijo, kad jų autorystė dažniau pamirštama (Kalėdų giesmės „Piemenėliams vargdienėliams“ ar „Sveikas, gimęs Viešpatie“, Velykų giesmė „Linksma diena mums prašvito“, o kitos neišpopuliarėjo ir ilgainiui buvo pamirštos.

Kompozitorius V. Juozapaitis 1995 m. surinko ir atgaivino atlikimui 32 giesmes. Nuo to laiko šios A. Baranausko giesmės vis nuskamba įvairiose programose.

Antano Verbicko nuotraukos